Polityka wobec młodzieży na rynku pracy
Trzecie spotkanie: 25 kwietnia 2003
Temat: "Polityka wobec młodzieży na rynku pracy"
Prelegenci: Bartłomiej Piotrowski i Maciej Sobolewski
Podjecie przez tematu polityki wobec młodzieży na rynku pracy było wynikiem dyskusji na marcowym spotkaniu forum, na którym mówiliśmy o konieczności wyboru priorytetów według których realizowane będą w Polsce założenia Europejskiej Strategii Zatrudnienia i wydawane pieniądze z Funduszy Unijnych, a przede wszystkim Europejskiego Funduszu Społecznego
Wydaje się nam, ze tragiczna obecnie sytuacja młodzieży na rynku pracy czyni ten problem jednym z podstawowych kandydatów do stania się takim priorytetem.
Krótkie referaty wprowadzające do dyskusji wygłosili:
Bartłomiej Piotrowski, który przedstawił ocenę dotychczasowej polityki wobec młodzieży na rynku pracy
Maciej Sobolewski z CASE, który przedstawił niektóre wyniki zeszłorocznych, a także prowadzonych obecnie dla Gazety Wyborczej badań na temat postaw i sytuacji młodzieży na rynku pracy:
Opinie młodych ludzi o rynku pracy
Podsumowanie badań osób w wieku 19 - 26 lat i 25 - 30 lat
Badania te finansowane były przez AIG i służyły powstaniu drugiego już raportu Młodzi na Rynku Pracy. Realizowane były głównie przez SMG-KRC, a CASE był ich współuczestnikiem.
Po prezentacjach wywiązała się dyskusja w której aktywny udział brali między innymi:
Dr Michał Boni - CASE
Prof. Stanisława Golinowska - CASE
Pani Maria Kmak - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Bartłomiej Piotrowski - BISE i CASE
Dyskutanci zwracali uwagę na fakt, iż niezależnie od kraju i średniej stopy bezrobocia, wśród młodzieży stanowi ona dwukrotność średniej. Oznacza to, iż relatywnie rzecz biorąc sytuacja polskiej młodzieży na rynku pracy nie jest cięższa niż gdzie indziej, np. w krajach Europy Zachodniej.
Z punktu widzenia młodzieży, ale także innych osób szukających pracy, najważniejszym czynnikiem decydującym o jej powodzeniu na rynku pracy jest wszędzie odpowiednie wykształcenie. Powinno ono uczyć młodego człowieka poruszania się na rynku pracy, a także dawać mu możliwość elastycznego dostosowywania swoich kwalifikacji do zmieniających się potrzeb.
Bardzo pomocne jest też istnienie w szkołach tzw. centrów kariery, pomagających młodym ludziom będących absolwentami danej szkoły znaleźć odpowiednie zatrudnienie już w czasie trwania nauki. Nie bez znaczenie jest także rola jaką centra kariery pełnić mogą dla promocji absolwentów danej szkoły wśród pracodawców.
Bardzo istotną rolę mają też do spełnienia urzędy pracy. Powinny one stosować być w stanie zaoferować każdemu młodemu człowiekowi pomoc dostosowaną do jego osobistych potrzeb, a także odpowiadającą aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Ich główną rolą winna być aktywizacja młodych ludzi poszukujących pracy. Takie wymagania stawia przez swoimi członkami Unia Europejska poprzez odpowiednie wskazania z Europejskiej Strategii Zatrudnienia.
Najlepsze nawet działanie urzędów pracy nie doprowadzi do poprawy sytuacji na rynku pracy, bez zintegrowanej polityki całego państwa nakierowanej na tworzenie miejsc pracy. Zwiększenie globalnej liczby miejsc pracy w największym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia także wśród młodzieży.