Nadchodzące wydarzenia
Minione wydarzenia
Jakie wydarzenie organizuje CASE?
Szukaj wydarzeń
Agresja Rosji na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację w Europie. Poza polityką obronną, najistotniejsza zmiana dotyczy polityki energetycznej Unii Europejskiej. Czy odpowiedzią powinien być krok wstecz i powrót do węgla, czy też wprost przeciwnie jeszcze szybsze odejście od paliw kopalnych? Na te i inne pytania odpowiemy podczas seminarium CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, które odbędzie się 29 marca o godzinie 15:00 na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Prowadzona również będzie transmisja online. Zapraszamy!
Zarejestruj się
Podczas seminarium dokonana zostanie ocena obecnego stopnia uzależnienia Polski i UE od surowców energetycznych z Rosji oraz przedstawione zostaną możliwości zaprzestania dostaw ze Wschodu. Omówiona zostanie również kwestia wzrostu cen energii, jego społeczne oraz gospodarcze konsewkencje oraz działania podejmowane przez Unię Europejską w celu ich złagodzenia.
- Droga energia to wyzwanie dla polityki gospodarczej, fiskalnej i społecznej – mów Jarosław Neneman, CASE Fellow, prowadzący seminarium. – Przed nami poważne zadanie ochrony gospodarstw domowych i firm przed wzrostem cen energii, ale także równie poważne zadanie zmierzenia się z krótko- i długofalowymi kosztami oraz konsekwencjami takiej ochrony.
W trakcie seminarium odpowiemy również na pytania, czym powinna się charakteryzować nowa polityka energetyczna, jak szybko można ją wdrożyć i jakich zmian będzie wymagała.
Program:
14:40-15:00 - Kawa
15:00-15:05 - Rozpoczęcie seminarium – dr Jarek Neneman (CASE, UŁ)
15:05-15:20 - Komunikat KE – Izabela Zygmunt (Przedstawicielstwo KE we Warszawie)
15:20-15:40 - Bilans energetyczny Polski i Unii Europejskiej – dr Leszek Kąsek (ING)
15:40- 16:00 - Skąd energia? Derusyfikacja i dekarbonizacja - dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii)
16:00-16:20 - Uniezależnienie od importu surowców z Rosji przez politykę handlową i podatkową – dr Mateusz Szczurek (EBOR) (tbc)
16:20-16:40 - Czy i Jak chronić ludzi i firmy przed drogą energią? – Aleksander Śniegocki (Instytut Reform)
16:40-17:00 - Czynniki warunkujące tempo transformacji energetycznej – prof. Andrzej Szablewski (Politechnika Łódzka)
17:00-17:20 - Przerwa kawowa
17:20- 18:30 - Panel: Jaka rola państwa w quasi wojennej transformacji energetycznej? – dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii); prof. Tomasz Motowidlak (UŁ); dr Andrzej Raczko (były Minister Finansów i członek zarządu NBP); prof. Andrzej Szablewski, (PŁ) dr Mateusz Szczurek (EBOR) (TBC). Prowadzenie: Jarek Neneman (CASE, UŁ)
18:30 - Zakończenie seminarium