22 Gru 2020

CASE: o 1,3% wzrosły ceny żywności w ciągu ostatniego roku

  • Ceny wędlin wzrosły o 5,1%, a pieczywa o 1,5%
  • Ceny ryb i owoców morza wzrosły o 0,8%
  • Ceny pomarańczy i mandarynek wzrosły o blisko 19%
  • Ceny buraków spadły 15,1%, a kapusty o 12,3%

 

Według danych CASE Online CPI ceny żywności wzrosły o 1,3 % w ciągu roku. Dość istotnie wzrosły ceny wędlin (o 5,1%), nieco mniejszy wzrost obserwowany był w przypadku mięsa surowego (2%) oraz pieczywa (1,5%).

- Wzrost cen wędlin miał miejsce głównie w pierwszej połowie roku, co może sugerować, że duży wpływ miała na niego podwyżka cen elektryczności o 9.1% r/r. Nie bez znaczenia jest na pewno także wzrost kosztów pracowniczych. Z kolei wśród przyczyn wzrostów cen pieczywa wymienia się wysoki koszt pszenicy – mówi Adam Śmietanka, analityk CASE.

wykres 1 ceny zywnosci

wykres 2 ceny wedlin

Nieznacznie wzrosły także ceny ryb i owoców morza (o 0,8%). Powodem wzrostu tych ostatnich są w dużej mierzy zmiany stawki VAT z 5% do 23%, które wprowadzono w lipcu br. (Czytaj więcej na ten temat).

Zdecydowanie więcej niż roku temu zapłacimy także za cytrusy. Według danych zebranych na potrzeby indeksu Online CASE CPI, tradycyjnie występujący na jesieni spadek cen owoców cytrusowych, nie był tak znaczny jak w poprzednich latach.  – W przypadku cen pomarańczy nie zanotowano praktycznie żadnego spadku w ostatnich miesiącach, a ceny są o prawie 19% wyższe niż przed rokiem. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku mandarynek, za które zapłacić musimy o 18,6% więcej. Na szczęście ceny innych owoców takich jak np. cytryny, sezonowy trend daje się zaobserwować i ceny wzrosły w mniejszym stopniu, tj. o 2,8%  – mówi Adam Śmietanka.

wykres 3 ceny pomaranczy

Mniej jednak wydamy przygotowując wegetariańskie dania. Dzięki tegorocznym dobrym zbiorom, spadły ceny warzyw, które znajdują się w świątecznym koszyku. Za buraki zapłacimy o 15,1% mniej, a za kapustę o 12,3%.

Online CASE CPI jest innowacyjnym indeksem mierzącym dynamikę cen konsumenta na polskim rynku. Indeks tworzony jest poprzez uśrednienie cen produktów i usług w okresie czterech ostatnich tygodni i przyrównanie ich do cen tych samych dóbr w czterech poprzedzających tygodniach. Metodologia CASE Online CPI pozwala na zbieranie danych  dotyczących cen produktów i usług zdalnie, na podstawie danych z Internetu. W tym roku wprowadziliśmy też nowe narzędzia w indeksie, umożliwiające w łatwy sposób sprawdzenie cen w poszczególnych kategoriach i przedziałach czasowych, a także porównanie indeksu CASE z  indeksem inflacji GUS.  Najnowszy indeks cenowy publikowany jest w każdy poniedziałek na stronie https://www.case-research.eu/pl/online-case-cpi