Zabezpieczenie społeczne inwalidów w Polsce i w innych krajach
Opis Projektu:
Projekt poświęcony był pogłębionej analizie systemu zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych i powstał na zamówienie MPiPS. Sponsorem była Agencja Pomocy Międzynarodowej Stanów Zjednoczonych.
Funkcje koordynatora i redaktora naukowego projektu pełniła Stansława Golinowska z pomocą Katarzyny Piętki.
Badania zrealizowane w ramach projektu obejmowały nie tylko polski system, ale także ośmiu innych krajów, o których wiadomo było, że borykają się z podobnymi problemami i które podjęły różnokierunkowe reformy racjonalizujące zachowania uczestników systemu. Uwzględnione kraje to: Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, USA i Węgry. Analiza i prognozy z wykorzystaniem modelu "Budżet polityki społecznej" (użytkowanego przez MPiPS oraz IBnGR) obejmowały zarówno system pracowniczy jak i rolniczy. W badaniach uwzględniono ponadto wszystkie cztery rodzaje (filary) zabezpieczenia dochodów dla osób niezdolnych do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu:
- system rentowy z ubezpieczenia ogólnego,
- ubezpieczenia od wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- renty socjalne (dla osób niepełnosprawnych od dzieciństwa i wczesnej młodości) i
- wspieranie zatrudniania inwalidów.
Analiza została zakończona rekomendacjami mającymi na celu eliminację słabości w administrowaniu systemem oraz wprowadzenie takich rozwiązań, które zachęcałyby do bardziej racjonalnych zachowań uczestników systemu z punktu widzenia pogodzenia ogólnego interesu publicznego z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
Publikacje:
- We wrześniu 2001 roku ukazała się nakładem MPiPS pod redakcją Stanisławy Golinowskiej książka pt. 'Zabezpieczenie społeczne inwalidów w Polsce i innych krajach', prezentująca diagnozę systemu zabezpieczenia inwalidów w Polsce oraz projekcje liczby rencistów i wysokości wydatków na świadczenia rentowe, a także rekomendacje rozwiązań instytucjonalnych w polskim systemie rentowym.
- Wyniki badań dotyczące polskiego systemu rentowego zostały także opubliowane w 2003 roku w książce 'European Disability Pension Policies' pod redakkcją Christophera Prinza w wydawnictwie Ashgate.