Europe, Macroeconomics and macroeconomic policy, Polska, Pozostałe, Trade, economic integration and globalization, UE, Unia Europejska

Unia Europejska: obawy, nadzieje i oczekiwania

Seminarium Europejskie CASE i Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga odbędzie się w dniu 7 kwietnia w godz. od  9:00 do 11:00.

Paneliści:

Robert MANCHIN, dyrektor generalny Gallup Organization Europe

Krzysztof ZAGÓRSKI, dyrektor naczelny Centrum Badania Opinii Publicznej

Prof. Mira MARODY, Zakład Psychologii Społecznej, Instytut Socjologii UW

W rocznej serii Seminariów Europejskich problematyka integracji była przedmiotem dyskusji z perspektywy możliwości konkurencyjnego handlu, polityki emigracyjnej, polityki rynku pracy. Tym razem, w przededniu integracji chcielibyśmy zaprosić Państwa do dyskusji nad postawami społecznymi w krajach akcesyjnych, w tym szczególnie w Polsce, wobec integracji. Pytania, które zostaną w trakcie seminarium postawione dotykają kwestii tworzenia się nowego społeczeństwa obywatelskiego rozszerzonej Europy. Czy istnieje i będzie istniał podział na "starych obywateli Europy" i "nowych obywateli Europy"? Czy i w jaki sposób grupy te różnią się w postrzeganiu integracji? Czego "starzy" i "nowi" Europejczycy oczekują od integracji i czego się najbardziej obawiają? Jakie nadzieje obie te grupy wiążą z integracją? Uwagę skierujemy również na poszczególne kraje akcesyjne - czy oczekiwania ich obywateli wobec rozszerzenia są zróżnicowane i z czego różnice te wynikają? Wreszcie, pokażemy czego od rozszerzenia Unii Europejskiej oczekują Polacy, czy oczekiwania mają sprecyzowane, wiedzą jakie korzyści może przynieść integracja, czy operują jedynie niejasną wizją zjednoczenia? Powiemy o korelatach poparcia dla rozszerzenia Unii Europejskiej i o trendach zmian poparcia dla integracji w czasie. Postaramy się nie tylko wskazać obawy Polaków wobec rozszerzenia, ale również postawić diagnozę ich przyczyn. Czy obawy te wynikają z niewiedzy i niezrozumienia Unii Europejskiej? Na czym Polacy budują swój obraz Unii, co wiedzą o realiach funkcjonowania społeczeństw krajów Unii Europejskiej i czy będą potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości? W obliczu akcesji pytania te nabierają niezwykłej wagi i warto poświęcić im chwilę dyskusji, do której serdecznie Państwa zapraszamy.