Reformy emerytalne w Polsce i na świecie widziane z Paryża (113 seminarium BRE-CASE, 24.03.2011)
Częściowe odwrócenie reformy emerytalnej (z 1999 r. – przyp. tłum.) będzie się wiązać z kosztami dla Polski w postaci mniejszego rozłożenia ryzyka oraz spowolnienia rozwoju rynku kapitałowego (włącznie z cenami realizowanymi w przyszłych prywatyzacjach). Podważy także zaufanie społeczeństwa do systemu, w sytuacji gdy OFE właśnie zaczęły wypłacać pierwsze emerytury – stwierdził Peter Jarrett (cv), kierownik Wydziału Studiów Krajowych Departamentu Ekonomicznego OECD, przedstawiając system emerytalny w Polsce na tle systemów w innych krajach na 113 seminarium BRE Bank – CASE.
Inny wniosek, który wynika z analiz OECD mówi, że „próba rozwiązywania problemu niezrównoważenia finansów publicznych poprzez radykalne ograniczenie II filaru systemu (emerytalnego – przyp. tłum.) ma oczywiste koszty w postaci ubóstwa przyszłych starszych emerytów, których dochody ostro spadną w porównaniu z dochodami Polaków w wieku produkcyjnym”.
O ryzykownych zmianach forsowanych przez polski rząd oraz o koniecznych zmianach w systemie emerytalnym dyskutowali 24 marca goście 113 seminarium BRE-CASE. Wstępem do dyskusji była prezentacja specjalnego gościa seminarium Petera Jarretta z OECD (Prezentacja). Tekst wystąpienia P. Jarretta oraz główne tezy seminaryjnej dyskusji będzie zawierał Zeszyt BRE Bank-CASE nr 113.
Retransmisja obrad seminarium pod adresem:
http://bankier.tv/113-sesja-bre-case-8764.html