Powołanie nowej Rady Naukowej CASE
28 czerwca br. Rada Fundacji podjęła Uchwałę w sprawie powołania nowej Rady Naukowej CASE na lata 2023–26. Funkcję jej przewodniczącego obejmie ponownie Anders Aslund. Pozostałymi członkami Rady Naukowej zostali:
Dominika Bettman Andrzej Burgs Simon Commander Yuriy Gorodnichenko Mikołaj Herbst |
Beata Javorcik Patrycja Matusz Adam Niedziółka Aleksandra Parteka
|
Andrzej Rzońca Krassen Stanchev Miklos Szanyi Wing Thye Woo
|
Kadencja nowej Rady Naukowej rozpoczyna się 1 lipca 2023 r.
Rada Naukowa jest organem doradczym Zarządu i Rady Fundacji. Składa się ze specjalistów, reprezentujących przedmiot naukowej działalności Fundacji. Do jej zadań należy inicjowanie przedsięwzięć i wyrażanie opinii co do działalności statutowej Fundacji oraz w innych sprawach przedstawionych przez Zarząd lub Radę Fundacji do rozpatrzenia.
Misją Rady Naukowej jest wspieranie Rady Fundacji i Zarządu CASE w zakresie strategii i planów rozwoju, zwłaszcza w aspektach naukowych i badawczych oraz udziału Fundacji w programach UE i krajowych w dziedzinie polityki gospodarczej i społecznej.
Rada Naukowa ma za zadanie analizowanie działalności Fundacji w kontekście trendów i warunków ekonomicznych i społecznych oraz opracowywanie propozycji dotyczących możliwych kierunków rozwoju CASE.
Członkowie Rady Naukowej mogą również przyczynić się do popularyzacji działań CASE, przede wszystkim wśród środowiska akademickiego, w kręgach ekonomicznych (w tym decydentów politycznych) oraz w mediach, a także nawiązywać kontakty w celu współpracy i wymiany wiedzy i umiejętności.
Zadania Rady Naukowej obejmują planowaną współpracę z organami statutowymi CASE w zakresie:
- wydawania opinii dotyczących kierunków statutowej działalności Fundacji,
- formułowania opinii dotyczących strategii gospodarczych i społecznych oraz tendencji rozwojowych, w tym:
- nowych procesów i zjawisk w ekonomii i społeczeństwie,
- innowacji, których rozwój może przynieść istotne zmiany społeczne i gospodarcze,
- obserwowanych i potencjalnych możliwości i zagrożeń finansowych, gospodarczych i społecznych.