Perspektywy zastosowania otwartych metod koordynacji polityki społecznej w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej na przykładzie Europejskiej Strategii Zatrudnienia
Drugie spotkanie w ramach Forum Społecznego CASE odbyło się 14 marca 2003 roku. Tematem Spotkania były "Perspektywy zastosowania otwartych metod koordynacji polityki społecznej w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej na przykładzie Europejskiej Strategii Zatrudnienia".
Wstępem do dyskusji były dwie prezentacje. Pierwsza przedstawiona przez profesor Stanisławę Golinowską obejmowała genezę, historię oraz podstawowe cechy Otwartych Metod Koordynacji (OMK) polityki społecznej w Unii Europejskiej. Następnie przedstawione zostały argumenty przemawiające za wdrożeniem OMK w Polsce, a także wątpliwości i trudności, jakie mogą w związku z tym wyniknąć. Główne tezy tego referatu są dostępne na naszych stronach internetowych.
W drugiej prezentacji Mateusz Walewski dokonał konfrontacji założeń i wskaźników stosowanych w Unii w realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia metodą OMK z polskimi realiami i potencjalnymi możliwościami. Główne elementy tej prezentacji są również dostępne na naszych stronach.
W trzeciej części spotkania odbyła się pasjonująca dyskusja. Dyskutanci, wśród których byli między innymi:
Prof. Barbara Błaszczyk - CASE
Dr. Irena Wóycicka - IBnGR
Jerzy Ciechański - MPiPS
Jeremi Mordasewicz - PKPP
Bartłomiej Piotrowski - BISE
Prof. Janusz Witkowski - GUS
skupili się przede wszystkim na tym, czy wdrożenie przygotowanej dla znacznie bogatszych krajów wspólnej polityki społecznej jest konieczne i możliwe w Polsce. Przebieg dyskusji prowadził do następujących wniosków dotyczących głównie strategii zatrudnienia:
- Ponieważ sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo trudna i stopa zatrudnienia oraz aktywność ekonomiczna ludności maleje, to nie stać nas na ignorowanie strategii zmierzającej do wzrostu liczby zatrudnionych w społeczeństwie. Taka strategia jest w naszych warunkach niezbędna.
- Trudna sytuacja na rynku pracy, a także problemy budżetowe nie pozwolą nam jednak na wdrażanie wszystkich wytycznych znajdujących się z ESZ. Niemożliwa jest też terminowa realizacja zaplanowanych tam wskaźników.
- W związku z tym polskie władze muszą wybrać priorytetowe działania, realizacja których w największym stopniu przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy i aktywności ekonomicznej ludności.
- Należy też negocjować z Unią Europejską możliwość przejściowego ustalenia dla naszego kraju wskaźników innych niż dla Europy Zachodniej.
- Wybór priorytetów do realizacji w ramach wdrażania ESZ w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w trakcie kilku następnych spotkań w ramach Forum Społecznego CASE.