banki, Fed, Financial sector, Global/Multiregional, kryzys finansowy, kryzys fiskalny

Kryzysy finansowe w ujęciu historycznym i co z nich dla nas wynika: Zeszyt mBank – CASE Nr 130

“Większość osób zapewne powiedziałaby, że Europa nie wyszła tak naprawdę do końca z kryzysu sprzed 5 lat, uważanego za najgorszy od czasów Wielkiego Kryzysu. Pięć lat temu obawiano się wręcz, że będzie on gorszy nawet od Wielkiego Kryzysu, ale w rzeczywistości nie okazał się tak straszny. Był poważny, jednak nie aż tak, jak inne kryzysy w historii” czytamy w świeżo wydanym Zeszycie mBank - CASE Nr 130 autorstwa prof. Michael Bordo.


Prof. Bordo omawia wnioski płynące z  historii poprzednich kryzysów dla polityki monetarnej w okresie współczesnego kryzysu finansowego lat 2007-2008, koncentrując się na doświadczeniach Stanów Zjednoczonych (a konkretnie jego Rezerwy Federalnej - Fed), gdzie kryzys się rozpoczął. W jego opinii kryzys 2007-2008, nie był aż tak poważny jak zwykło się powszechnie uważać. Co więcej, dowodzi, że prowadzona przez Fed podczas kryzysu polityka, oparta na wnioskach wyciągniętych z Wielkiego Kryzysu, nie tylko „nie do końca pasowała do rzeczywistości ostatniego kryzysu”, ale wręcz go „zaostrzyła i mogła spowodować poważne problemy, w których efekcie być może będziemy światkami kolejnego (kryzysu)”.


Przeczytaj więcej na temat zaprezentowanych podczas 130. Seminarium mBank - CASE wniosków i przemyśleń prof. Bordo - kliknij tutaj aby ściągnąć Zeszyt mBank - CASE Nr 130.



* Seminaria mBank - CASE są kontynuacją Seminariów PBR-CASE i  - od 1998 roku - Seminariów BRE Bank – CASE.

 

**Nie przegap kolejnych Seminariów mBank - CASE - już dziś zapisz się na nasz newsletter i polub nas na facebooku!

 

 

POBIERZ PLIK