Kryzys finansowy: Zatrudniajcie więcej historyków gospodarczych, a mniej matematyków!

„Jedną z lekcji płynących z obecnego kryzysu finansowego, lekcją dla bankowców oraz dla nadzorców finansowych jest ta, żeby zatrudniać mniej matematyków i fizyków budujących modele na podstawie danych, które mogą obserwować przez stosunkowo krótki okres, a zatrudniać więcej historyków, którzy wiedzą, co może pójść źle, nawet jeśli nie mają dobrych danych, by je włożyć do poszczególnych modeli”  – stwierdził profesor Charles Goodhart, gość specjalny 100. seminarium BRE Bank – CASE, które odbyło się w Warszawie 22 stycznia. Wykład został zorganizowany dla uczczenia jubileuszu cyklu seminaryjnego zainicjowanego w  1992 roku przez CASE we współpracy z PBR – Polskim Bankiem Rozwoju, a od 1999 prowadzonego wspólnie z BRE Bankiem.

Na seminarium, które dotyczyło niezwykle aktualnego tematu – kryzysu finansowego i przyszłości systemu finansowego – prof. Goodhart omówił systemowe źródła globalnego kryzysu finansowego, rozwój kryzysu oraz zmiany zachodzące w regulacji rynku finansowego oraz takie, które powinny zostać wdrożone.

 Publiczność znakomicie dopisała. Wykładu wysłuchało prawie 200 polityków gospodarczych, nadzorców finansowych, bankowców, przedstawicieli NBP, instytucji finansowych, analityków i wykładowców uniwersyteckich oraz dziennikarzy ekonomicznych.  

Charles Goodhart jest profesorem bankowości i finansów oraz polityki monetarnej w London School of Economics; w latach 1997–2000 był członkiem nowo-utworzonej  Monetarny Policy Committee Banku Anglii.

Tekst wykładu wkrótce zostanie opublikowany w „Zeszytach BRE Bank – CASE”. 

powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie

PREZENTACJA

ZAPIS WYKŁADU 

WIDEO

WYWIADY [TVN] [CNBC BIZNES] [GAZETA WYBORCZA]