Inwestycje i stosunki handlowe pomiędzy Chinami a Unią Europejską. Analiza z zastosowaniem metody globalnych łańcuchów wartości.
01.2013 - 11.2013
Opis projektu:
Nagła rewolucja w globalnych łańcuchach wartości (GVCs – Global Value Chains) stała się jedną z głównych charakterystyk międzynarodowych procesów integracyjnych ostatnich lat. Jest niezaprzeczalnie jedna z sił napędowych handlu i inwestycji pomiędzy Chinami i Unią Europejską. Jak dotąd rola odgrywana przez łańcuchy wartości i ich ekonomiczne konsekwencje nie zostały jednak w pełni zbadane. Projekt ma na celu wypełnienie tej luki, koncentrując się na bilateralnych łańcuchach łączących Chiny i UE.
Cele projektu:
Celem projektu jest analiza zaangażowania firm Unii Europejskiej w łańcuchy wartości obejmujące Chiny w sektorach samochodowym, chemicznym i ICT. Autorzy badania spróbują lepiej zrozumieć rolę Chin jako korzystnej lokalizacji dla przedsiębiorstw różnych branż, aby w przyszłości wprowadzić efektywniejsze regulacje dotyczące inwestycji i ochrony praw autorskich, kluczowych dla rozwoju GVCs.
Struktura projektu i zaangażowanie CASE;
Badanie skupi się na pięciu szerokich obszarach:
- Opis ewolucji GVCs pomiędzy UE a Chinami w danych sektorach.
- Handlowe i inwestycyjne współzależności pomiędzy łańcuchami wartości w Chinach i UE, także w odniesieniu do krajów trzecich.
- Identyfikacja i analiza a) determinantów, dla których firmy w UE decydują się na fragmentację produkcji w danych sektorach oraz b) różnych możliwości prowadzenia działalności na lokalnym rynku.
- Analiza instrumentów i inicjatyw promujących GVCs w UE i w Chinach.
- Dyskusja na temat znaczenia bilateralnych i multilateralnych inicjatyw oraz reform polityki wewnętrznej, mających na celu rozwój GVCs w Chinach i UE. Analiza potencjalnych korzyści.
Do analizy zostaną użyte następujące metody:
- Analiza sektorowa statystyk i miar dotyczących GVCs w celu ukazania bilateralnej współpracy między Chinami a UE.
- Analiza ekonometryczna na poziomie sektorów (wpływ reform/ulepszeń/inicjatyw publicznych na poszczególne miary GVCs) i firm (determinanty korzystania z GVCs i różne formy zaangażowania).
- Studia przypadku na podstawie charakterystyk firm stosujących GVCs.
Eksperci CASE będą wspomagać oraz nadzorować analizę ekonometryczną.