bank centralny, EBC, Europe, Financial sector, Institutional reforms, Macroeconomics and macroeconomic policy, polityka monetarna, Pozostałe, rozszerzenie UGW, Trade, economic integration and globalization, UE, Unia Europejska

Europejski Bank Centralny w przeddzień rozszerzenia UE: polityka pieniężna i proces decyzyjny. Ocena i perspektywy reform

Trzecie Seminarium Europejskie CASE,  przygotowane we współpracy z Fundacją Bankową im. Leopolda Kronenberga, odbyło się w dniu 18 marca 2003 w godzinach 10:00-12:00 w Sali im. Leopolda Kronenberga w Banku Handlowym, przy ul. Traugutta 7/9.

Program

  • Jaka strategia polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego?
    Prof. dr Gustav A. Horn, Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung (Berlin)
    Stały konsultant Komisji Gospodarki i Polityki Pieniężnej Parlamentu Europejskiego
  • Reforma systemu decyzyjnego EBC a rozszerzenie Unii Gospodarczej i Walutowej
    Wojciech Paczyński, CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
  • Dyskusja

Europejski Bank Centralny wszedł w piąty rok swojego funkcjonowania. Jego dotychczasowe działanie z pewnością okazało się znacznie sprawniejsze i skuteczniejsze niż niektórzy przewidywali. Jednocześnie - szczególnie w kontekście zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej - lepiej widoczne są sfery, gdzie możliwe i wskazane są zmiany. W bieżącym roku EBC opublikuje przegląd swojej strategii polityki monetarnej, co może pociągnąć za sobą pewne jej modyfikacje. Dodatkowo, według powszechnych oczekiwań, w niedalekiej przyszłości Rada Europejska zaaprobuje zmiany w systemie podejmowania decyzji w Radzie Europejskiego Banku Centralnego zgodnie z rekomendacją Banku w tej sprawie opublikowaną 3 lutego br.

Wszystkie te procesy będą istotne dla przyszłego funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, powinny zatem być uważnie śledzone w Polsce i innych krajach kandydackich. Choć Polska obecnie nie ma wpływu na reformy w Europejskiego Banku Centralnego, ta sytuacja zmieni się już w maju przyszłego roku.