29 Lip 2019

Ceny żywności wzrosły o 5,4 proc. w okresie styczeń-lipiec 2019

Według danych CASE Online CPI od stycznia tego roku tylko jeden cotygodniowo przygotowywany odczyt był poniżej granicy 100, tzn. ceny były niższe niż 4 tygodnie wcześniej.  Jest to o tyle nietypowe, ponieważ nie jest uzasadnione np. wzrostem cen paliw w tym okresie – te faktycznie rosły ale jedynie w okresie kwiecień-czerwiec. Ceny paliw są obecnie wyższe niż pod koniec zeszłego roku, jednak zmiana ta jest mniejsza niż średnia dla całego koszyka inflacyjnego.

- Obserwując zachowanie cen podstawowych produktów spożywczych takich jak mięso, warzywa oraz owoce widać wyraźnie, że tegoroczna dynamika cen wyprzedza tę obserwowaną w latach 2015-2018 – mówi Adam Śmietanka, analityk CASE.

 

ceny zywnosci

ceny paliw

 

Przypadek cen mięsa wydaje się najbardziej nietypowy na tle poprzednich lat – średnie z poprzednich lat sugerują, że początek roku związany jest raczej z obniżkami cen (choć trend sezonowy nie jest tak wyraźnie zaznaczony jak np. dla warzyw i owoców), tymczasem od początku roku ceny surowego mięsa wzrosły średnio o około 6 proc.  Wysokie ceny wieprzowiny to skutek m. in. sytuacji na rynkach międzynarodowych. Epidemii ASF (afrykański pomór świń) w Chinach o połowę podwyższyła eksport wieprzowiny z Europy, co wywindowało ceny na rynku krajowym. Konsumenci sięgając częściej po tańszy drób, windują i jego ceny.

 

ceny miesa

Z kolei wzrost cen warzyw o 5,4 proc. to rezultat m. in. ubiegłorocznej i tegorocznej suszy, a także wzrostu popytu na warzywa.

 

ceny warzyw

 

Są jednak i takie produkty żywnościowe, których ceny są niższe niż w latach ubiegłych – taki trend zaobserwować można na przykład w przypadku bananów i cytryn, czyli produktów pochodzących z eksportu.

ceny bananow

Online CASE CPI jest innowacyjnym indeksem mierzącym dynamikę cen konsumenta na polskim rynku, opartym w całości o dane pochodzące z internetu. Online CASE CPI jest tworzony poprzez uśrednienie cen produktów i usług w okresie czterech ostatnich tygodni i przyrównanie ich do cen tych samych dóbr w czterech poprzedzających tygodniach. Indeks aktualizowany jest co tydzień.