08 Lip 2021

CASE szkoli młodzież w ramach projektu „Finansowe ABC”

CASE rozpoczęło szkolenia w ramach drugiej edycji projektu „Finansowe ABC - zarządzanie budżetem domowym dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem finansowym”.


W trakcie szkoleń, młodzi ludzie uczą się jak zarządzać pieniędzmi, jak unikać pętli zadłużenia i w jaki sposób obliczyć koszt kredytu. Ponadto tegoroczna edycja została rozszerzona o takie tematy jak asertywność w finansach, bankowość cienia i spirala zadłużania.

- Podczas szkoleń okazuje się, że młodzi ludzi, stykają się z różnymi pojęciami z zakresu finansów, np. oglądając popularne  programy telewizyjne, często jednak nie znają ich znaczenia, ani też zagrożeń wynikających z zakupu poszczególnych produktów/usług finansowych. W trakcie spotkań młodzież pyta się nas m. in. o różnicę między parabankami a bankami, co to jest RRSO, czym są „chwilówki” i lombardy – mówi Aleksandra Teliszewska, trenerka w CASE i współautorka projektu.

W ramach projektu powstała także druga część podręcznika „Finansowe ABC. Podręcznik dla wychowawców i nauczycieli usamodzielniającej się młodzieży oraz opiekunów usamodzielniania”. Oprócz takich tematów jak budżet domowy, oszczędzanie, kredyt, umowa o pracę czy podatki, uwzględniliśmy nowe zagadnienia, m. in. związane z działaniem parabanków. Każdemu zagadnieniu teoretycznemu przyporządkowany jest materiał praktyczny – materiały i propozycje ćwiczeń do przeprowadzania wśród młodzieży. Ponadto stworzyliśmy nowe filmy edukacyjne, m. in. na temat parabanków i pętli zadłużenia. (LINK do pierwszej edycji).

Asertywność w kontaktach z bankami i parabankami

Do czego masz prawo gdy zdecydujesz się podpisać umowę z bankiem?

Co to jest pętla zadłużenia i jak z niej wyjść?

LINK do filmu zrealizowanego w pierwszej edycji projektu

Dzieci zwykle obserwują rodziców w codziennych sytuacjach związanych z zarządzaniem finansami, np. podczas wspólnych zakupów, rozmów dotyczących budżetu domowego, planowanych wydatków itd.  Niestety placówki opiekuńcze nie mają podobnych możliwości do przygotowania dzieci i młodzieży do wejścia w dorosły świat finansów. Autorzy raportu NIK z 2015 roku zaobserwowali, że wychowankowie z domów dziecka po opuszczeniu placówki często mają problemy z realizacją najprostszych zadań i spraw, takich jak zrobienie zakupów czy rozsądne gospodarowanie pieniędzmi. Wychowankowie domów dziecka są też bardziej narażeni na bezdomność, bezrobocie i konflikty z prawem.

W  ramach projektu przeprowadzimy szkolenia dla 240 wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych i domów dziecka z województw mazowieckiego, opolskiego i wielkopolskiego. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2020 roku. W jej ramach przeszkoliliśmy 222 uczniów i uczennic z województw mazowieckiego, warmińsko- mazurskiego i podkarpackiego. Projekt  finansowany jest z grantu Narodowego Banku Polskiego.

nbp