CASE rusza z drugą edycją projektu „Finansowe ABC - zarządzanie budżetem domowym dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem finansowym”
W tym roku CASE rusza z drugą edycją projektu „Finansowe ABC - zarządzanie budżetem domowym dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem finansowym”. W jego ramach przeprowadzimy szkolenia dla 240 wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych i domów dziecka z województw mazowieckiego, opolskiego i wielkopolskiego. Dzięki szkoleniom młodzież będzie wiedziała m.in. jak zarządzać pieniędzmi, jak unikać pętli zadłużenia, w jaki sposób obliczyć koszt kredytu i będzie potrafiła asertywnie odmówić podpisania niekorzystnych dla siebie umów finansowych.
Powstanie także druga cześć podręcznika (LINK do pierwszej edycji) dla wychowawców. Oprócz takich tematów jak budżet domowy, oszczędzanie, kredyt, umowa o pracę czy podatki, pojawią się nowe zagadnienia, m. in. związane z działaniem parabanków. Każdemu zagadnieniu teoretycznemu przyporządkowany będzie materiał praktyczny – materiały i propozycje ćwiczeń do przeprowadzania wśród młodzieży. Ponadto stworzymy nowe filmy edukacyjne, m. in. na temat parabanków i pętli zadłużenia. (LINK do filmu zrealizowanego w pierwszej edycji projektu)
Dzieci zwykle obserwują rodziców w codziennych sytuacjach związanych z zarządzaniem finansami, np. podczas wspólnych zakupów, rozmów dotyczących budżetu domowego, planowanych wydatków itd. Niestety placówki opiekuńcze nie mają podobnych możliwości do przygotowania dzieci i młodzieży do wejścia w dorosły świat finansów. Autorzy raportu NIK z 2015 roku zaobserwowali, że wychowankowie z domów dziecka po opuszczeniu placówki często mają problemy z realizacją najprostszych zadań i spraw, takich jak zrobienie zakupów czy rozsądne gospodarowanie pieniędzmi. Wychowankowie domów dziecka są też bardziej narażeni na bezdomność, bezrobocie i konflikty z prawem.
Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2020 roku. W jej ramach przeszkoliliśmy 222 uczniów i uczennic z województw mazowieckiego, warmińsko- mazurskiego i podkarpackiego. Projekt finansowany jest z grantu Narodowego Banku Polskiego.