Data i lokalizacja:
15:00
09 Listopada 2017
ul Senatorska 18
Warszawa

10 Lis 2017
Institutional reforms, Seminarium mBank – CASE

9 listopada: 153. Seminarium mBank-CASE: Czy Ukraina będzie w stanie wprowadzić rzeczywiste prawa własności?

Fundacja mBank i CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

mają zaszczyt zaprosić

na
153. Seminarium mBank – CASE 

Czy Ukraina będzie w stanie wprowadzić rzeczywiste prawa własności?

Gość: 

Anders Åslund

Seminarium odbędzie się 9 listopada 2017 r. (czwartek) w godz. 15:00–17:00
w centrali mBanku S.A., sala nr 5.3, V p., przy ul. Senatorskiej 18 w Warszawie.
 

Uprzejmie prosimy o rejestrację online lub mailowo: aleksandra.polak@case-research.eu

 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA SEMINARIUM

 

O seminarium:

Wraz z upływem czasu potrzeba reform gospodarczych stała się tak oczywista, że w większości państw uzyskały one zielone światło ze strony polityków. Największym problemem okazało się wprowadzenie instytucji rzeczywistych praw własności. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej w zasadzie udało się je wprowadzić, w dużej mierze dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Jednakże spośród państw byłego Związku Radzieckiego, jedynie Gruzji udało się zrealizować to przedsięwzięcie. Kluczowe pytanie na dzisiaj brzmi: czy Ukraina zdoła pójść w jej ślady, czy też wpadnie w pułapkę niskiego wzrostu. Trzy główne elementy, które są potrzebne do tego, by Ukrainie się udało, to niezawisłe sądy, niezależni prokuratorzy i przestrzegające prawo organy ścigania. Strukturom dawnej tajnej policji powinno się uniemożliwić sabotowanie zmian w tych trzech obszarach.

 

Dr Anders Åslund jest stałym ekspertem w Radzie Atlantyckiej i profesorem adiunktem na Uniwersytecie Georgetown. Jest wybitnym ekspertem w zakresie polityki gospodarczej Rosji, Ukrainy i Europy Wschodniej. Dr Åslund był doradcą ekonomicznym kilku rządów, w tym rosyjskiego (w latach 1991-94) i ukraińskiego (1994-97). Jest przewodniczącym Rady Naukowej CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych i Rady Naukowej Instytutu Badań nad Transformacją Ekonomiczną przy Banku Finlandii.

Wiele publikuje i jest autorem 14 książek. Ostatnio wraz z Simeonem Djankovem wydał „Wyzwanie wzrostu gospodarczego Europy” (OUP, 2017) oraz: „Ukraina: Co poszło źle i jak to naprawić” (2015). Inne jego książki to między innymi „Jak zbudowano kapitalizm” (CUP, 2013) i „Rosyjska rewolucja kapitalistyczna” (2007). Był redaktorem 16 książek, a jego prace przetłumaczono na 12 języków.

Pracował w Peterson Institute for International Economics, Carnegie Endowment for International Peace, Brookings Institution oraz Kennan Institute for Advanced Russian Studies przy Woodrow Wilson Center. Był profesorem w Stockholm School of Economics i założycielem Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Gospodarkami Europy Wschodniej. Jako szwedzki dyplomata pracował w Kuwejcie, Polsce, Genewie i Moskwie. Doktorat obronił na Uniwersytecie Oxfordzkim.



Seminarium odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na polski.

Wstęp wolny. Zapraszamy!