152. Seminarium mBank-CASE: Rynek pracy w Polsce i Francji a spór o ‘pracę delegowaną’
mBank i Fundacja CASE
mają zaszczyt zaprosić
na
151. Seminarium mBank – CASE
Rynek pracy w Polsce i Francji a spór o "pracę delegowaną"
Obejrzyj seminarium >>
Seminarium odbędzie się 12 października 2017 r. (czwartek) w godz. 15:00–17:00
w centrali mBanku S.A., sala nr 5.3, V p., przy ul. Senatorskiej 18 w Warszawie.
Program seminarium:
1) Swobodny dostęp do rynku pracy w Unii Europejskiej w kontekście kwestii ‘pracy delegowanej’: przykład Francji
Krzysztof Starzec
wykładowca, Université Paris 1 Panthéon - Sorbonne w Paryżu oraz Krajowa Szkoła Statystyki i Administracji (ENSAE)
2) Polski rynek pracy po 15 latach integracji – i co dalej? Kontekst zmian wewnętrznych i dyskusji wokół ‘pracy delegowanej’
Jacek Męcina
wykładowca, Uniwersytet Warszawski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan
Uprzejmie prosimy o rejestrację do 10 października 2017 r. online: link lub mailowo na adres aleksandra.polak@case-research.eu.
O seminarium:
Kolejne rozszerzenia Unii Europejskiej zwiększały zróżnicowanie poziomu życia między członkami Unii i są przyczyną narastającej konkurencji zarobkowej ze strony osób z krajów uboższych na rynku pracy w UE. Konkurencja ta połączona z emigracją zarobkową rosła w miarę wchodzenia w życie europejskich ustaw o wolnym dostępie rynków pracy poszczególnych krajów.Francja jest szczególnym przypadkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o wysoki koszt pracy spowodowany tym, że zabezpieczenie społeczne jest finansowane w większym stopniu niż gdzie indziej obciążeniami kosztów pracy. Ponadto skomplikowana regulacja rynku pracy powoduje jego sztywność i utrudnia rynkowe dostosowania. Zaostrza to problem strukturalnego bezrobocia i wywołuje protekcjonistyczne reakcje. W efekcie, europejskie reguły dostępności do rynków pracy (w tym stosowanie ‘pracy delegowanej’) stają się wewnętrznym problemem politycznym.
W kontekście dyskusji o ‘pracy delegowanej’ z polskiej perspektywy należy postawić m.in. następujące kwestie. Jakie jest znaczenie migracji dla Polski i na tym tle znaczenie delegowania pracowników jako formy ekspansji gospodarczej bez utraty zasobów. Jaki jest bilans blisko 15 lat integracji w kontekście rynku pracy i wynagrodzeń – czy jest szansa na osiąganie w szybkim tempie wyższych standardów? Czy możliwa jest głębsza integracja i ograniczanie swobód – jak Polska poradzi sobie z problemami na polskim rynku?