151. Seminarium mBank-CASE: Zapomniany Człowiek w amerykańskiej polityce – w ujęciu historycznym i w czasach Trumpa
mBank i Fundacja CASE
mają zaszczyt zaprosić
na
151. Seminarium mBank – CASE
Zapomniany Człowiek w amerykańskiej polityce – w ujęciu historycznym i w czasach Trumpa
Gość:
Amity Shlaes
Przeczytaj relację z seminarium >>>
Obejrzyj seminarium na Bankier.tv >>>
Seminarium odbędzie się 28 września 2017 r. (czwartek) w godz. 15:00–17:00
w centrali mBanku S.A., sala nr 5.3, V p., przy ul. Senatorskiej 18 w Warszawie.
Uprzejmie prosimy o rejestrację do 25 września 2017 r. na adres: aleksandra.polak@case-research.eu lub online: LINK
O seminarium:
Donald Trump systematycznie wspomina o „Zapomnianym Człowieku”. Ale kimże jest ów Zapomniany Człowiek? W istocie to jeden z najpopularniejszych motywów amerykańskiej polityki od prawie półtora wieku. Istnieją dwie konkurencyjne definicje, a nawet dwóch konkurencyjnych Zapomnianych Ludzi. Określenia tego używali tak różni politycy, jak Franklin Delano Roosevelt, ojciec amerykańskiego państwa opiekuńczego, Richard Nixon, Bill Clinton, a obecnie prezydent Trump. W swoim wykładzie Amity Shlaes pokaże znaczenia tego terminu i opowie, dlaczego to rozróżnienie jest kluczowe dla wzrostu i stabilizacji amerykańskiej gospodarki w przyszłości.
Amity Shlaes jest autorką dwóch książek nt. Zapomnianego Człowieka: „The Forgotten Man Graphic” (Zapomniany Człowiek: portret pamięciowy) oraz „The Forgotten Man: A New History of the Great Depression” (Zapomniany Człowiek: Nowa historia Wielkiego Kryzysu). Te i dwie inne książki Amity Shlaes: „Coolidge” (biografia trzydziestego prezydenta USA) oraz „The Greedy Hand: Why Taxes Drive Americans Crazy” (Zachłanna ręka: Dlaczego podatki doprowadzają Amerykanów do szaleństwa) znalazły się na liście bestsellerów „New York Times”. Opublikowana w 2007 r. praca „The Forgotten Man: A New History of the Great Depression” wywołała ożywioną dyskusję w Stanach Zjednoczonych na temat Wielkiego Kryzysu. Amity Shlaes podważa w niej skuteczność polityki Nowego Ładu Gospodarczego dowodząc, że spowodował on przedłużenie Wielkiego Kryzysu i miał negatywne konsekwencje dla jednostek. Książka została przetłumaczona na kilka języków (m.in. niemiecki i włoski i japoński).
Amity Shlaes jest obecnie przewodniczącą rady Calvin Coolidge Presidential Foundation oraz wykładowczynią w King’s College. Przewodniczy jury prestiżowej Hayek Book Prize i jest członkinią Regulation and Law Initiative przy Instytucie Hoovera. Ma 30 lat doświadczeń w dziennikarstwie, była członkiem rady wydawniczej „Wall Street Journal” i felietonistką Bloomberga oraz Financial Times. Przez kilka lat wykładała ekonomię polityczną w Council on Foreign Relations. Po raz pierwszy przyjechała do Polski w 1989 roku, pisząc wówczas dla Wall Street Journal. Opublikowała również książkę o Niemczech. Jest laureatką nagród Hayeka i Bastiata. Ukończyła z wyróżnieniem Yale College (1982) i była stypendystką American Academy w Berlinie.
Żona publicysty, Setha Lipsky’ego; mają czwórkę dzieci.
Seminarium odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na polski.