164. seminarium mBank-CASE: Czy na polskim rynku mieszkaniowym narasta bańka cenowa?
mBank i CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
mają zaszczyt zaprosić na:
164. seminarium mBank – CASE
pt. Czy na polskim rynku mieszkaniowym narasta bańka cenowa?
Prelegenci:
Dr Adam Czerniak - Polityka Insight, SGH
Prof. Jacek Łaszek - SGH
Stefan Kawalec - Capital Strategy
Seminarium odbędzie się 23 stycznia 2020 r. w godz. 15:00–17:00
w siedzibie mBanku, sala nr 5.3, V p., przy ul. Senatorskiej 18 w Warszawie.
O seminarium:
Mimo postępującego spowolnienia gospodarczego, ceny nieruchomości mieszkaniowych w większości miast wojewódzkich rosną w tempie powyżej 10 proc. i to zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym. Sprzyjają temu historycznie niskie stopy procentowe, dekoniunktura na warszawskiej giełdzie, szybki wzrost dochodów, rekordowo dobre nastroje gospodarstw domowych, migracje do miast, w tym także pracowników zza wschodniej granicy. W konsekwencji na rynku mamy też coraz więcej krótkoterminowego kapitału inwestycyjnego, a spiralę cen nakręcają tzw. transakcje flipowe – zakup mieszkań, ich remont lub urządzenie, a następnie odsprzedaż po kilku tygodniach ze średnim zyskiem 10-15% w skali roku. O rosnącym napływie kapitału inwestycyjnego na rynek nieruchomości świadczy m.in. dwukrotny wzrost wartości transakcji gotówkowych (z 2 do 4 mld zł kwartalnie) między 2015 a 2018 r. Czy to oznacza, że w Polsce narasta bańka na cenach mieszkań? A jeżeli tak, to kiedy należy spodziewać się jej pęknięcia i jakie może to spowodować konsekwencje dla gospodarki? Co można zrobić, by ograniczyć dalszy wzrost cen i ochronić gospodarkę przed skutkami ich załamania? Zagadnienia te zostaną poruszone podczas seminarium mBank-CASE przez doktora Adama Czerniaka, dyrektora ds. badań w Polityce Insight i kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej w Szkole Głównej Handlowej, który od lat zajmuje się problematyką nierównowag na rynku mieszkaniowym. Wypowiedź skomentują Stefan Kawalec prezes Capital Strategy oraz prof. Jacek Łaszek, pracownik warszawskiej SGH.
Prelegenci:
Dr Adam Czerniak jest dyrektorem ds. badań i głównym ekonomistą w Polityce Insight. Ponadto kieruje Zakładem Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także prowadzi wykład w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Do 2012 r. pracował jako ekonomista rynkowy, najpierw w Invest Banku a później w departamencie gospodarki pieniężnej Kredyt Banku. Współpracował także z Bankiem Światowym oraz Fundacją FOR, był też stypendystą Ronald Coase Institute. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu socjologii ekonomicznej i ekonomii instytucjonalnej. Od dziesięciu lat naukowo zajmuje się funkcjonowaniem rynku mieszkaniowego, w tym zwłaszcza analizuje procesy powstawania baniek cenowych. W 2019 r. opublikował autorską typologię modeli kapitalizmu mieszkaniowego w krajach Unii Europejskiej.
Jacek Łaszek – dr hab. profesor nadzwyczajny SGH, katedra Analiz Rynku i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Absolwent i doktorant SGPiS, kolokwium habilitacyjne na SGH. W latach 1990-1991 doradca KERM przy reformie sektora mieszkaniowego w Polsce, od 1992 w Projekcie Banku Światowego (Projekt Finansowania Budownictwa Mieszkaniowego w Polsce), od 1994 jako Project Manager. Konsultant USAID i Banku Światowego, od 1998 doradca w ING (kasa mieszkaniowa, bank hipoteczny), od 2001 doradca prezesa NBP, od 2008 doradca kierujący zespołem. Studia podyplomowe i staże w USA, Kanadzie i krajach UE, uczestnik międzynarodowych programów badawczych z problematyki nieruchomości, bankowości hipotecznej, polityki mieszkaniowej, rynku mieszkaniowego, uczestnik grup roboczych ECB, ESRB (ryzyko rynku nieruchomości). Publikacje krajowe i zagraniczne.
Stefan Kawalec - prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. W latach 1989 – 1994 pracował w Ministerstwie Finansów jako głównym doradca ekonomiczny Wicepremiera i Ministra Finansów, a następnie - Podsekretarz Stanu. Współautor Planu Balcerowicza (1989-1990). Kierował restrukturyzacją i prywatyzacją banków państwowych, a w szczególności przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnej ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (1991-1994). Był wielokrotnie konsultantem w sprawach transformacji gospodarki i reform systemu finansowego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współautor (wspólnie z Ernestem Pytlarczykiem) książki „Paradoks euro. Jak wyjść pułapki wspólnej waluty?” (2016). Współautor raportu „Jak mobilizować dodatkowe oszczędności emerytalne?” (2015) (Zaproponowano tam rozwiązania zastosowane później w ustawie z 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych). Współautor „Raportu dotyczącego optymalnej struktury polskiego systemu bankowego w średnim okresie” (2012).
Zdjęcie: Pixabay