Powojenne perspektywy gospodarcze Ukrainy: długoterminowy wzrost, stabilność i odbudowa
Zapraszamy na wydarzenie w Bruegel, europejskim think tanku specjalizującym się w ekonomii.
Czy wsparcie międzynarodowe i reformy gospodarcze mogą zapewnić Ukrainie powojenną stabilność?
Inwazja na Ukrainę doprowadziła do wzmożonych wysiłków międzynarodowych w kierunku niesienia pomocy krajowi w odbudowie i zapewnienia długoterminowej stabilności. Społeczność międzynarodowa dostrzega potrzebę wsparcia Ukrainy w jej powojennej odbudowie i ożywieniu gospodarczym. Niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził nowy instrument - Extended Fund Facility (EFF) w wysokości 11,6 mld SDR (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, stworzona przez MFW i notowana na międzynarodowych rynkach walutowych - około 15,6 mld USD) w ramach kompleksowego pakietu wsparcia o wartości 115 mld USD, który stanowi podstawę solidnych podstaw ekonomicznych i zapewnia Ukrainie finansową odporność.
Podczas wydarzenia odbędą się dyskusje na temat celów nowego rozszerzonego instrumentu funduszu MFW dla Ukrainy, a także prezentacja Dmytra Bojarchuka na temat głównych tez najnowszego raportu CASE „Ekonomiczne priorytety dla powojennej Ukrainy”. Prelegenci omówią kluczowe założenia, takie jak wzmocnienie praworządności, ochrona prawa własności i wspieranie konkurencji w sektorze prywatnym, ponieważ dzialania w tym kierunku są niezbędne do ograniczenia rosyjskich wpływów i wzmocnienia niezależności gospodarczej Ukrainy.
Debata: 13.00 - 13.45
- Prowadzący: Jeromin Zettelmeyer, Dyrektor Breugel
- Dmytro Boyarchuk, Executive Director, Centre for Social and Economic Research (CASE), Ukraine
- Annika Eriksgård, Director for international economic and financial relations, global governance, European Commission, DG ECFIN
- Uma Ramakrishnan, Deputy Director, European Department , International Monetary Fund
Q&A: 1.45PM-2PM
Zadawaj pytania na Sli.do używając kodu #Ukraine